[ Pastane Dizayn ]

Pastane Dizayn ile Markanızı Yaratın

Birbirinden farklı lezzetlerin imal edildiği, hoş ortamlarında tatlı muhabbetlerin döndüğü pastaneler çok sayıda insanın uğrak noktaları arasında yer alıyor. Cafelerin henüz yeteri kadar yaygın olmadığı dönemlerin sosyalleşme alanlarından olan pastaneler, günümüzün modern dünyasında da varlığını sürdürüyor.

Geçmişten gelen çok sayıda markalaşmış pastanenin yanı sıra pazara yeni girmiş ya da girmeyi düşünen markalar da mevcut. Ancak pazarın daraldığı ve rekabetin giderek daha fazla belirleyici olduğu bir ortamda, farklılaşmaksızın var olabilmek neredeyse imkânsız.

Pastane işletmelerinin rekabette avantajlı bir konum elde edebilmek, müşteri portföyünü genişletmek ve marka bilinirliğini yükseltmek için başvurdukları çok sayıda yöntemden biri de pastane dizaynıdır. Bahsedilen avantajlara sahip olabilmek ve faaliyet gösterilen bölgede markalaşabilmek adına pastane dizaynı büyük önem taşıyor.

Pastane Dizaynında Yenilikçi Yaklaşımlar

Pastaneler genellikle nostaljik yapıları ile bilinirler. Bu yüzden de marka haline gelmiş pastanelerin önemli bir kısmı, nostaljik dizayna sahip. Ancak tasarımda yalnızca geçmişe bağlı kalmak ve yeni yaklaşımlara mesafeli durmak tavsiye edilmiyor. Günümüzde hem Türkiye’de hem de dünyada ortaya çıkan ve gelişim gösteren çok farklı pastane dizaynları bulunuyor.

Yeni bir pastane açarken ya da var olan pastanenin imajını değiştirmeye çalışırken bu yenilikçi yaklaşımların da göz önünde bulundurulması gerekiyor. Ayrıca modern tasarım biçimleri ile nostaljik tasarımları bir araya getiren farklı yorumlara rastlamak da mümkün.

Başarılı Pastane Dizaynı Nasıl Yapılır?

Rakiplerin artması, dizayn seçeneklerinin çoğalması, insanların beğeni yargılarının değişmesi gibi nedenlerden dolayı, pastane dizaynı geçmişe kıyasla daha fazla bilgi ve emek gerektiriyor. Gelişigüzel yapılmış tasarımlarla istenilen başarıyı yakalayabilmek neredeyse olanaksız.

Pastane dizaynına başlamadan önce yapılacak dizaynın yenilikçi mi yoksa nostaljik mi olacağı belirlenmeli. Bu karar doğrultusunda öncelikle pastanenin duvarları ile zemininin tasarımına odaklanılmalı. Nostaljik pastaneler için ahşap kaplama duvarlar oldukça caziptir. Normal duvarlarda ise renk seçiminin doğru yapılmasına özen gösterilmeli.

Pastanenin iç görünümü kadar dış görünümüne de özen gösterilmesi gerekiyor. Hatta dış görünümün, iç görünümden daha önemli olduğunu söylemek de mümkün. Zira pastanenin sürekli müşterisi olmayan bireyleri kazanabilmek, ancak dış görünümün albenisi sayesinde olanak kazanıyor. Dış ışıklandırma, tabela, camlar ve cam önü tezgahlar iç tasarıma uyum sağlayacak ve içeriyi yansıtacak şekilde seçilmeli. Pastane dizaynında ışıklandırma da ayrıcalıklı bir yere sahip.

Pastane içerisinde kullanılacak ışıklandırmanın uyku getirmemesi ve göz yormaması önem taşıyor. Cam önünde yer alan vitrinlerdeki ürünlerin albenisini arttırmak ve dışarıdan dikkat çekebilmek için bu alanlarda daha canlı ve güçlü ışıkların kullanılması gerekiyor.

Pastane dizaynında iç kısımda dikkat edilmesi gerekenler arasında zemin ile koltuk ve masalar da yer alıyor. Pastaneler genellikle uzun soluklu oturmaların yapıldığı yerler olduğu için, rahat ve yormayan koltuklar yerleştirilmeli. Zeminde ise gürültü çıkarmayan ve ayakta rahatsızlık hissi uyandırmayan malzemelerden yararlanılmalı.

Ayrıca pastane içerisine yerleştirilecek aksesuarlar da özenle seçilmeli. Abartılı ve estetik olmayan aksesuarların kullanımından kaçınılmalı ve aksesuarların iç mekân ile uyum sağlamasına dikkat edilmeli.

Pastanenize Mimar Dokunuşu

Pastane dizaynı ve tasarım, günümüzde geçmişteki anlamından çok farklı biçimlerde algılanıyor. Uzmanlığın ön plana çıktığı modern çağ ile birlikte, dizayn işleri de profesyonel bir iş alanı haline geldi. Evlerde, iş yerlerinde ya da daha farklı alanlarda yapılması gereken tasarım işlemleri artık mimarlar tarafından yapılıyor.

Edita Mimarlık tarafından dizayn edilen pastaneler, kolayca ayırt edilerek daha fazla tercih ediliyor. Mimarlık hizmeti alınacağı zaman da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Kaliteli ve memnun kalınacak hizmetler alabilmek adına deneyimli mimarlık firmaları ile çalışılması gerekiyor. Bu doğrultuda firmaların daha önce yaptıkları çalışmaları incelemek ve onlardan yola çıkarak fikir yürütmek mümkün.

Pastanenizi bir marka haline getirmek ve mimari destek almak için Edita Mimarlık ile görüşebilirsiniz. Deneyimli uzman mimarlarımızdan oluşan kadromuz, tasarımın tüm ilkelerini bir araya getirerek hem sizin hem de müşterilerinizin memnun kalacağı alanlar yaratıyor.

Firmamızdan alacağınız hizmet ile dilerseniz modern mimariye uygun, dilerseniz de daha nostaljik bir şekilde pastanenizin dizayn edilmesini sağlayabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak ve bizimle çalışmak için, web sitemizde bulunan iletişim numaralarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

5/5 (3 Reviews)
Hemen Ara
Whatsapp