[ Ofis Dizayn ]

Ofis Dizaynı ile Tarzınızı Yansıtın

Ofisler, günümüz iş dünyasında önemli bir yere sahip. Özellikle iş pratiklerinin kökten değişime uğradığı küresel çağ ile birlikte yaygınlaşan ofisler, neredeyse bir firmanın tüm işlerinin yürütüldüğü alanlar olarak öne çıkıyor.

Aynı zamanda firmaların, müşterileri ve tedarikçileri ile iletişime geçtikleri yerler olma özelliğine de sahip olan ofisler, bu nedenle marka imajının belirlenmesine büyük katkı sağlıyor. Bu yüzden de ofislerin, yaratılmak istenilen marka imajına uygun düşecek şekilde tasarlanması gerekiyor.

Ofis Dizaynı İçin Tasarım İlkeleri

Her objenin, rengin ya da sembolün ayrı bir anlam taşıdığı ve insanlar tarafından büyük ilgi gördüğü görsellik çağında, başarılı ofis tasarımları yapabilmek için uyulması gereken pek çok ilke bulunuyor.

Tasarımın temel ilkeleri olarak da bilinen bu ilkelerin başında uyum geliyor. Ofis tasarımında kullanılacak renklerin, objelerin ya da ışıklandırma sistemlerinin birbirleriyle uyumlu olması ve bir bütünü tamamlaması gerekiyor. Tasarımda uyumun yetersiz olduğu ofislerde göz yorgunluğu, rahatsızlık hissi ya da estetik kusur gibi problemler ortaya çıkıyor.

Ofis tasarımında önem taşıyan bir diğer ilke ise sadelik. Ancak sadelik çoğu zaman basitlik ile karıştırılıyor. Oysa sade bir tasarımın şık olması da mümkün. Bu noktada gereksiz obje kullanımı ile abartılı uygulamalarda kaçınılması önem taşıyor.

Tasarımın önemli ilkelerinden biri olan denge ise tasarım unsurlarının tüm ofise eşit dağılımını ifade ediyor. Objelerin yalnızca bir yerde toplanması ya da dikkatin sadece bir tarafa çekilmeye çalışılması, tasarım kusuru olarak görülüyor. Dengenin sağlandığı ofislerde bireyler kendilerini daha rahat hissediyor ve daha çok zaman geçirmeye istekli oluyor. Müşterilerin yanı sıra ofis çalışanları da dengeli bir tasarım ile daha fazla motive oluyor.

Ofis Dizaynının Ana Noktaları

Başarılı bir ofis tasarımı yapabilmek için detaylı bir çalışma gerekiyor. Ofis tasarımında başarı, ancak her biri ayrı önem taşıyan parçaların, bir bütün oluşturacak şekilde uyumlu bir şekilde birleştirilmesiyle mümkün. Aşağıda ofis tasarımının önemli noktaları yer alıyor:

  • Işıklandırma: Ofis tasarımında ışıklandırma, ilk dikkat edilmesi gereken noktayı oluşturuyor. Işıklandırmada yapılacak hatalar, ofisi ziyaret eden müşterilerin ya da tedarikçilerin rahatsızlık duymasına ve ofisten kısa sürede ayrılmalarına neden oluyor. Ayrıca dengesiz ışık kullanımı, ofis personelinin performansını da olumsuz yönde etkiliyor.
  • Boya: Renk ile insan psikolojisi arasındaki etkileyici ilişki, artık neredeyse herkes tarafından biliniyor. Bu yüzden de ofis tasarımında güven veren ve rahatlatan renklerin kullanılması gerekiyor. Birden fazla rengin kullanılmak istenildiği durumlarda uyum ilkesinin gözden kaçırılmaması da önem taşıyor.
  • Mobilya: Ofislerin çehresini oluşturan unsurlar arasında mobilyalar önemli bir yer tutuyor. Kaliteli malzemeden imal edilen mobilyalar hem daha uzun süre kullanılabiliyor hem de göze daha iyi görünüyor. Ancak mobilya seçimi yaparken ofisin alanının da dikkate alınması gerekiyor. Gereğinden fazla kaba olan mobilyalar ofis içerisinde hareket alanının daralmasına ve rahatlık hissinin azalmasına neden oluyor.
  • Zemin: Zemin tasarımı, ofis tasarımının tamamlayıcı unsurları arasında yer alıyor. Çalışanların dikkatlerinin dağılmaması adına ofis zeminlerinde ses çıkarmayan ürünlerin kullanılması daha çok kabul görüyor.
  • Havalandırma: Ofislerin belirli aralıklarla havalandırılması ve iç ortamdaki havanın yenilenmesi gerekiyor. Aynı zamanda sıcak yaz aylarında ofisin serin kalmasını sağlayacak klima sistemlerine de gereksinim duyuluyor. Bu sistemler yerleştirilirken ofis genişliğinin gözden kaçırılmaması dikkat gerektiriyor.

Ofis Tasarımınız İçin Profesyonel Mimar Desteği Alın

Tasarım günümüzde gelişigüzel yapılabilecek bir iş olmaktan çıkmış, bir uzmanlık alanı haline gelmiştir. Ofis tasarımları da dahil olmak üzere ev ve iş yerlerinde yapılmak istenilen dizayn işlemleri için mimarlık firmaları tarafından çeşitli hizmetler sunuluyor.

Tasarımın mimarların uzmanlık alanı olması ve mimarlar tarafından dizayn edilen işletmelerin daha estetik durması, mimarlık hizmetlerinin her geçen gün yaygınlaşmasına yol açıyor. Ancak mimarlık hizmeti almak kadar, doğru firmadan hizmet almak da büyük önem taşıyor.

Deneyimli mimar ekibi ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışıyla ofisleriniz için mimarlık hizmetleri sunan firmamız, ofisinizde kendi tarzınızı yaratmanız için kolaylık sağlıyor. Dilerseniz firmamız ile iletişime geçerek siz de ofisinizin çehresini değiştirebilirsiniz. Zengin hizmet portföyüne sahip olan firmamızın daha önce tamamlamış olduğu işleri inceleyerek daha detaylı fikir sahibi olmanız da mümkün.

5/5 (5 Reviews)
Hemen Ara
Whatsapp