[ Ofis Dizayn ]

Ofis Dizaynı ile Tarzınızı Yansıtın

Ofisler, günümüz iş dünyasında önemli bir yere sahip. Özellikle iş pratiklerinin kökten değişime uğradığı küresel çağ ile birlikte yaygınlaşan ofisler, neredeyse bir firmanın tüm işlerinin yürütüldüğü alanlar olarak öne çıkıyor.

Aynı zamanda firmaların, müşterileri ve tedarikçileri ile iletişime geçtikleri yerler olma özelliğine de sahip olan ofisler, bu nedenle marka imajının belirlenmesine büyük katkı sağlıyor. Bu yüzden de ofislerin, yaratılmak istenilen marka imajına uygun düşecek şekilde tasarlanması gerekiyor.

Ofis Dizaynı İçin Tasarım İlkeleri

Her objenin, rengin ya da sembolün ayrı bir anlam taşıdığı ve insanlar tarafından büyük ilgi gördüğü görsellik çağında, başarılı ofis tasarımları yapabilmek için uyulması gereken pek çok ilke bulunuyor.

Tasarımın temel ilkeleri olarak da bilinen bu ilkelerin başında uyum geliyor. Ofis tasarımında kullanılacak renklerin, objelerin ya da ışıklandırma sistemlerinin birbirleriyle uyumlu olması ve bir bütünü tamamlaması gerekiyor. Tasarımda uyumun yetersiz olduğu ofislerde göz yorgunluğu, rahatsızlık hissi ya da estetik kusur gibi problemler ortaya çıkıyor.

Ofis tasarımında önem taşıyan bir diğer ilke ise sadelik. Ancak sadelik çoğu zaman basitlik ile karıştırılıyor. Oysa sade bir tasarımın şık olması da mümkün. Bu noktada gereksiz obje kullanımı ile abartılı uygulamalarda kaçınılması önem taşıyor.

Tasarımın önemli ilkelerinden biri olan denge ise tasarım unsurlarının tüm ofise eşit dağılımını ifade ediyor. Objelerin yalnızca bir yerde toplanması ya da dikkatin sadece bir tarafa çekilmeye çalışılması, tasarım kusuru olarak görülüyor. Dengenin sağlandığı ofislerde bireyler kendilerini daha rahat hissediyor ve daha çok zaman geçirmeye istekli oluyor. Müşterilerin yanı sıra ofis çalışanları da dengeli bir tasarım ile daha fazla motive oluyor.

Ofis Dizaynının Ana Noktaları

Başarılı bir ofis tasarımı yapabilmek için detaylı bir çalışma gerekiyor. Ofis tasarımında başarı, ancak her biri ayrı önem taşıyan parçaların, bir bütün oluşturacak şekilde uyumlu bir şekilde birleştirilmesiyle mümkün. Aşağıda ofis tasarımının önemli noktaları yer alıyor:

  • Işıklandırma: Ofis tasarımında ışıklandırma, ilk dikkat edilmesi gereken noktayı oluşturuyor. Işıklandırmada yapılacak hatalar, ofisi ziyaret eden müşterilerin ya da tedarikçilerin rahatsızlık duymasına ve ofisten kısa sürede ayrılmalarına neden oluyor. Ayrıca dengesiz ışık kullanımı, ofis personelinin performansını da olumsuz yönde etkiliyor.
  • Boya: Renk ile insan psikolojisi arasındaki etkileyici ilişki, artık neredeyse herkes tarafından biliniyor. Bu yüzden de ofis tasarımında güven veren ve rahatlatan renklerin kullanılması gerekiyor. Birden fazla rengin kullanılmak istenildiği durumlarda uyum ilkesinin gözden kaçırılmaması da önem taşıyor.
  • Mobilya: Ofislerin çehresini oluşturan unsurlar arasında mobilyalar önemli bir yer tutuyor. Kaliteli malzemeden imal edilen mobilyalar hem daha uzun süre kullanılabiliyor hem de göze daha iyi görünüyor. Ancak mobilya seçimi yaparken ofisin alanının da dikkate alınması gerekiyor. Gereğinden fazla kaba olan mobilyalar ofis içerisinde hareket alanının daralmasına ve rahatlık hissinin azalmasına neden oluyor.
  • Zemin: Zemin tasarımı, ofis tasarımının tamamlayıcı unsurları arasında yer alıyor. Çalışanların dikkatlerinin dağılmaması adına ofis zeminlerinde ses çıkarmayan ürünlerin kullanılması daha çok kabul görüyor.
  • Havalandırma: Ofislerin belirli aralıklarla havalandırılması ve iç ortamdaki havanın yenilenmesi gerekiyor. Aynı zamanda sıcak yaz aylarında ofisin serin kalmasını sağlayacak klima sistemlerine de gereksinim duyuluyor. Bu sistemler yerleştirilirken ofis genişliğinin gözden kaçırılmaması dikkat gerektiriyor.

Ofis Tasarımınız İçin Profesyonel Mimar Desteği Alın

Tasarım günümüzde gelişigüzel yapılabilecek bir iş olmaktan çıkmış, bir uzmanlık alanı haline gelmiştir. Ofis tasarımları da dahil olmak üzere ev ve iş yerlerinde yapılmak istenilen dizayn işlemleri için mimarlık firmaları tarafından çeşitli hizmetler sunuluyor.

Tasarımın mimarların uzmanlık alanı olması ve mimarlar tarafından dizayn edilen işletmelerin daha estetik durması, mimarlık hizmetlerinin her geçen gün yaygınlaşmasına yol açıyor. Ancak mimarlık hizmeti almak kadar, doğru firmadan hizmet almak da büyük önem taşıyor.

Deneyimli mimar ekibi ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışıyla ofisleriniz için mimarlık hizmetleri sunan firmamız, ofisinizde kendi tarzınızı yaratmanız için kolaylık sağlıyor. Dilerseniz firmamız ile iletişime geçerek siz de ofisinizin çehresini değiştirebilirsiniz. Zengin hizmet portföyüne sahip olan firmamızın daha önce tamamlamış olduğu işleri inceleyerek daha detaylı fikir sahibi olmanız da mümkün.

Ofis Dekorasyonu

Ofislerin performans düzeylerini yükseltmek için tercih edebileceğiniz ofis dekorasyon işlemleri, profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Ofis dekorasyon işlemlerini gerçekleştirirken ortamın ferah bir görünüme kavuşması önemlidir. Aynı zamanda sağlıklı bir çalışma ortamı elde etmek, ofis içerisinde çalışanlar için de oldukça avantajlıdır. Uygun bir biçimde dizayn edilen ofisler, pozitif bir etki yaratarak çalışanların üretkenliğini artırır.

Ofis dekorasyon işlemlerinde önemli olan ilk şey kullandığınız malzemelerin doğal olmasıdır. Sehpa, sandalye ve masa gibi ofislerde kullanılan ürünlerin masif mobilya gibi doğal içerikli malzemelerden üretilmesi oldukça önemlidir. Personellerin çalışma koşullarını optimize etmek için tercih edeceğiniz profesyonel tasarımlar, ofisin ruhuna uygun olarak çeşitlendirilebilir. Modernden klasiğe, retrodan bohem tarza kadar aklınıza gelebilecek her stile hitap eden ofis dekorasyon hizmetini alabilirsiniz.

Ofis Dekorasyonunda Gereksiz Kalabalıklardan Uzaklaşın

Ofis dekorasyon için kullanacağınız dekoratif ürünlere dikkat etmeniz gereklidir. Gereksiz kalabalıklardan uzak durmak ergonomiyi de beraberinde getirecektir. Ofisler, hareketli alanlar olduğu için yardımcı mobilyalarda ayarlanabilen ve kolayca hareket edebilen ürünleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra zıtlığın uyumundan faydalanmak için mermer sehpa gibi kendini gösteren ağır mobilyaları da yönetici odası gibi alanlarda kullanabilirsiniz.

Çalışma alanlarının çok daha ferah bir forma dönüştürülmesi için ortamın aydınlatmasının doğru bir şekilde yapılması gereklidir. Rahatlıkla kullanılacak bir şekilde yerleştirilen bilgisayarlar, çalışanların öz güvenini yükseltmelerine ve daha efektif bir şekilde çalışmalarına olanak tanır.

Doğru Ofis Dekorasyonu ile Yüksek Konfor

Konfor, ofisler için oldukça önemlidir. Ofis dekorasyon işlemlerinde her ne kadar konfordan ödün vermemeniz gerekse de bu alanların bir ev olmadığını unutmamalısınız. Bu nedenle olabildiğince pratik olan koltukları tercih etmelisiniz. Özellikle sirkülasyonunun yoğun olduğu ofislerde cam mobilyalardan uzak durmalı; ahşap, masif ve çelik gibi dekoratif ürünleri tercih etmelisiniz.

Ofis dekorasyon işlemlerinde dekore edilecek alanın kimler için kullanıldığı da oldukça önemlidir. Örneğin; personel odalarında mutlaka kitaplık bulunmalıdır. Çalışanlarınıza ofiste aidiyet hissetmeleri için onları kişiselleştirebilecekleri alanlarda bırakmalısınız. Ortamın sıcaklığı konusunda hassasiyet göstererek şeffaf çerçeve veya çalışanların kişisel fotoğraflarını asabilecekleri panoları da dekoratif unsurlar olarak kullanabilirsiniz.

Modern Ofis Tasarımları

Günün büyük bir bölümünü geçirdiğiniz ofisinizin iç açıcı ve huzur verici olması önemlidir. Çalışanlar açısından da üretkenliği arttıran modern ofis tasarımları, işinize odaklanmada muazzam bir etki oluşturur. Çalışanların kendilerini rahat ve mutlu hissedebilecekleri ideal modern ofis tasarımları iş bitiricilik ve odaklanma yetenekleri üzerinde önemli etkileri bulunan fiziksel çevrenin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Toplumsal hayattaki ilerlemeler, dijital devrim, sosyal normlarda oluşan değişimler, çalışma alanlarının dönüşümü, operasyon yönetimleri ve iş dünyasındaki gelişmeler, modern ofis tasarımlarını da değiştirdi.

Modern Ofis Tasarımları Nasıl Olmalı?

Çağdaş bir ofis dekorasyonu için gerekli olan ekipmanlar arasında bulunan sandalyeler konfor ve sağlık unsurlarını bütünleştirmelidir. Çalışanlar için sağlıksız ve sıkıcı sandalyeler, kişinin üretkenliğini düşürür. Bel ve sırt sağlığı açısından doğru sandalyeyi tercih etmek, işverenler için en önemli noktalardan bir tanesidir. Her kişinin vücudu farklı olabileceğinden hafifçe geriye yaslanabilen ve sırt bölümü hareketli olan sandalyeleri tercih edebilirsiniz. Modern ofis tasarımları kapsamında çalışma masaları da dönüşüme uğradı.

Sağlıklı çalışma koşullarının oluşturulması için tercih edeceğiniz çalışma masalarında iki çalışan arasında mahrem alanı ihlal etmeyecek boşluk bulunmalıdır. Bilgisayar ekranı ile göz arasındaki mesafenin de asgari 45 santim olması gerektiğini unutmamalısınız. Bunun yanı sıra modern ofis tasarımları kapsamında çalışanların kendisini ofise ait hissetmesi adına kişisel eşyalarını yerleştirebilecekleri boş alanların bulunması da önemlidir.

Modern Ofis Tasarımlarında Düzenin Önemi

Modern ofis tasarımları kapsamında düzene dikkat etmeniz gereklidir. Ofislerin düzenli ve temiz olması oldukça önemlidir. İyi bir ışıklandırma sistemi, çalışanların iş verimini artıracaktır. Mutsuzluğa sebebiyet veren, asabiyet oluşturan, baş ağrısını tetikleyen, göz yorgunluğuna sebep olan kötü aydınlatma sistemlerinden derhal kurtulmalısınız. Yeterli ve katmanlı bir ışıklandırma sistemini entegre edeceğiz modern ofis tasarımları kapsamında hem mekanın çok daha efektif görünmesini sağlayacak hem de çalışanlarınızın verimini artıracaksınız.

Eğer mümkünse manzaraya açık geniş pencereler kullanmalısınız. Genel atmosferin idealize edilmesi açısından oldukça önemli olan doğal ışık, çalışanların kendisini daha iyi hissetmesine olanak sağlar. Göz sağlığı açısından da oldukça avantajlı olan doğru ışıklandırma, aynı zamanda rahatlatıcı bir atmosfer oluşturur.

Küçük Ofis Tasarımları

Üretkenliği artıran ve ruh halini iyileştiren ideal tasarlanmış ofisler, başarıda önemli bir etkendir. Her ölçekten ofisin ideal bir şekilde dizayn edilmesi, sağlıklı ve mutlu çalışma ortamlarının oluşturulmasını sağlar. Şık, ilham dolu, yaşam dolu ve işlevsel olarak tasarlanan, herkesin kendini iyi hissedeceği bir atmosfer oluşturmak mümkündür ancak her ofis, fiziksel koşulları nedeniyle size dilediğiniz gibi bir dekorasyon özgürlüğü vermez. Boyut olarak küçük olan ofislerin çok daha dikkatli bir şekilde tasarlanması gerekir. Doğru bir şekilde dizayn edilen küçük ofisler, metrekare dezavantajını avantaja dönüştürmenize olanak sağlar.

Küçük Ofis Tasarımları Nasıl Olmalı?

Küçük ofislerde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur aydınlatma seçimidir. Açık renkler kullanacağınız küçük ofislerde, ışığı daha fazla yansıtabilir ve ortamın daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Soluk sarı, gök mavisi, fildişi ve beyaz gibi renkleri tercih ederek ofislerin çok daha ferah bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra uygun olan ortamda duvarı boydan boya ayna ile kaplatarak alana bir derinlik atabilirsiniz.

Mekanların olduğundan çok daha geniş görünmesine olanak sağlayan aynalar, küçük ofis tasarımları için büyük bir kurtarıcıdır. Küçük ofis tasarımları dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise mobilyanın boyutlarıdır. Küçük ofis tasarımları için doğru boyuttaki mobilyaları tercih etmek, mekanın da hem işlevsel hem de estetik görünmesine olanak sağlar. Dar ayaklıklar ile desteklenen mobilyalar, ofisinizin daha geniş görünmesine yardımcı olur.

Küçük Ofis Tasarımları ile Mekanları Büyütün

Küçük ofis tasarımları kapsamında dikey boşlukları kullanarak ofisinizin her metrekaresinden efektif bir şekilde yararlanabilirsiniz. Küçük ofis tasarımları kapsamında mümkün olduğunca zemin alanı bırakmalısınız. Bunun için eşyaları ve büro malzemelerini yerleştirmek için masanın üzerine veya duvara monte edilen rafları tercih edebilirsiniz. Küçük ofis tasarımlarında aksesuarların da sınırlı tutulması gereklidir. Odanın işlevsel olarak kullanımını zorlaştıran aksesuarlar, estetik bir görünümden daha çok kalabalık oluşturacaktır.

Küçük ofis tasarımları için genel ambiyans da oldukça önemlidir. Ana mobilyaların ve operasyon malzemelerinin doğru bir şekilde konumlandırılması, işverenlerin, çalışanların ve ofisi ziyarete gelenlerin avantajına olacaktır. Siz de küçük ofis tasarımları konusunda profesyonel destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

5/5 (5 Reviews)
Hemen Ara
Whatsapp