Market Tasarımındaki Dönüşüm Süreci | Edita Mimarlık | İç Mimarlık Tasarım ve Uygulama |

Market Tasarımındaki Dönüşüm Süreci

Pandemi sürecinin yaşamınıza girmesi ile birlikte market alışkanlıkları da bambaşka bir görünüme kavuştu. Geçmişte insanlar daha çok giyim, tatil ve diğer sektörlere kanalize olmuşken son dönemde market alışverişleri diğer alışveriş sekmelerinin önüne geçti. Durum böyle olunca da marketler çok daha hızlı bir gelişim süreci göstermeye başladı. Evlere sunulan paket servislerin yanı sıra marketlerdeki çeşitlilik son dönemde oldukça arttı. Bu çeşitlilik beraberinde market içlerindeki kategori ayrımlarını da beraberinde getirdi. Tüketicilerin aradıklarını hızlı bir şekilde bulabilmesi için ayrımı yapılan kategoriler arasından tercihte bulunması gereklidir. Market dizaynında, tüketicileri satın alma yönlendirecek unsurların bir arada bulunması gereklidir. Örneğin; en çok satılması istenen ürünler, tüketicilerin göz hizası ile eşleşecek şekilde tasarlanır. Genellikle en yüksek fiyatlı olunan ve anlaşmalara bağlı olarak orta rafa yerleştirilen bu ürünler alt raflara doğru indiğinizde daha uygun fiyatlı ürünler ile devam eder.

Marketlerde Meyve ve Sebze Bölümünün Tasarımı

Özellikle meyve sebze bölümü bulunan marketlerde ürünlerin tazeliğini uzun süre korunması için doğru uygulamalara sahip olması gereklidir. Çeşitli raflara sahip olan bu bölümdeki aynalı raf seçenekleri, mevcut meyve sebzelerin çok daha dolgun ve parlak görünmesine olanak sağlar. Taze gıdaların bulunduğu alanlarda doğru ışıklandırma uygulamaları ürünlerin çok daha cezbedici görünmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra su püskürtmeli ve otomatik hazneli olan raf ve reyon sistemleri personele olan ihtiyacı azaltarak işletme maliyetlerinin azalmasına yardımcı olur. Market içlerinde bulunan kuru yemiş bölümleri ve bakliyat hazneleri tüketicilerin satın almasını belirleyen bir başka unsurdur. Kuru yemişlerin kokusu ile insanları cezbetmesi için alt bölümünde ısıtıcılı olan, kuru yemişi yakmadan sıcak kalmasını sağlayan ve kokusunun yayılmasını olanak sağlayan aparatları tercih edebilirsiniz.

Küçük Dokunuşlar büyük Farklar Yaratır

Tüketicilerin satın alma eğilimlerini belirleyen ufak püf noktaları market gelirlerinin katbekat artmasını sağlar. Örneğin; doğal ürünlerin bir arada bulunduğu bir standınız veya reyonunuz varsa bu alanı ahşapla kaplatarak o doğallığı tüketicilere ilk bakışta yansıtabilirsiniz. Hijyenik açıdan avantajlı olan ahşap ürünlerinin tasarımı entegre edilmesi, uzun süreli kullanım imkânına da sahip olmanıza yardımcı olur. Market tasarımında diğer tüm tasarım dallarında olduğu gibi bütünden parçaya doğru bir karşılama yapılmalıdır. Zemin ve tavan tasarımları da işlevselliğin ön planda olduğu bir bütünlük içinde oluşturulmalıdır. Modüler işleve sahip olan stantlar ve reyonlar, tüketicilerin satın alma eğilimini belirleyen en önemli unsurlardan bir tanesidir. Markette öne çıkartmak istediğiniz ürünler için özel alanlar oluşturabilir ve kolay temizlenebilir özelliğe sahip olan raflar sayesinde tüketicilere reyonların hijyenik ve sterilize olduğu izlenimini verebilirsiniz.

Kolonları Stant Olarak Değerlendirin

Nitelikli iç mimarlık firmaları, binanın taşıyıcı yükünü üstlenen kolonlara çivi dahi çakmadan raf sistemi kurar. Kendi iskelet sistemine sahip olan bu raflar, kolona ek bir yük bindirmeden istediğiniz ürünlerin teşhir edilmesini sağlar. Sade olarak dezavantajlı bir görüntü oluşturan kolonlar, ahşap kaplama gibi özel uygulamalar sayesinde hem dekorasyona kazandırılır hem de ergonomik bir işleve sahip olur. Özellikle kolon bakımından zengin olan iç mekanlarda yapılacak uygulamalar ile atıl durumda bulunan bu alanların çok daha işlevsel olmasını sağlayabilirsiniz. Büyük küçük demeden tüm marketlerde doğru çözümlere sahip olmak için profesyonel iç mimarlık firmaları ile iletişime geçmelisiniz. Bir kez yapacağınız yatırımlarla mağazanızın daha sonraki tüm işleyişlerinde düzen ve nizama sahip olursunuz. Örneğin; market içlerinde bulunan unlu mamuller reyonunda, ürünlerin bayatlamadan sunuma hazır olmasını sağlamak için yarı açık bir reyon platformu oluşturulur. Aynı şekilde taze ekmek alınacak alanlarda rolü poşet aparatından tüketicilerin ekmekleri rahatça görebilmesi için kırılmaz camdan oluşan detaylara kadar birçok nüans vardır. Bu nüansların birini dahi ihmal etmek, ileride çok daha büyük maliyetlerle karşılaşmanız anlamına gelebilir. Temelden sağlam olmayan bir bina nasıl ki çürümeye mahkumsa sıfırdan tasarlanmayan işletmelerin de ileride söküm maliyetlerine ekstra bütçe ayırması gereklidir. Bir kez bütçe ayırarak profesyonel çözüm almak, ileride tuğlaların üzerine yenilerini koyarken büyük bir yardımcınız olacaktır. İşletme sahipleri nasıl ki diş ile ilgili bir problemi olduğunda diş hekimini ziyaret ediyorsa iç mimari tasarımıyla ilgili bir talebi olduğunda da iç mimarlık firmasına başvurmalıdır. Bu sayede tüm süreçler sorunsuz ve profesyonel olarak ilerleme şansına sahip olur.

Hemen Ara
Whatsapp