[ market dizayn ]

Market Dizaynı İle Müşteri Portföyünüzü Geliştirin

İnsanların çeşitli ürünlere duydukları gereksinimi karşılayan marketler, bireylerin gündelik yaşamlarında önemli bir yere sahip. Önceleri yalnızca gıda ürünlerinin satışını yapan marketler, şimdilerde gıda dışı ürünler ile müşterilerine daha geniş çaplı hizmetler sunuyor. Rekabet çağı olarak anılan günümüz dünyasında, diğer marketlerden farklılaşabilmek ve müşterilerin tercih sebebi olmak için yeniliklere ihtiyaç var.

Marketlerin bu amaçla başvurdukları yenilik faaliyetleri oldukça fazla. Market dizaynı da bu noktada oldukça önemli. Geleneksel dönemde market sahiplerinin kendi göz zevklerine göre tasarladıkları marketler, günümüzde daha profesyonel şekilde tasarlanıyor.

Market dizaynının başarılı bir şekilde yapılması, müşteri kitlesinin genişlemesine ve buna bağlı olarak satış rakamlarının artmasına yol açıyor. Market dizaynı artık yalnızca market dizaynı olmaktan çıkmış; marketin albenisini ve kalitesini temsil eden bir sembol halini almıştır.

Market Dizaynında Nelere Dikkat Edilmeli?

Market dizaynından istenilen sonucu elde edebilmek için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Bu noktada her şeyden önce insanın yani hedef kitlenin tanıması önem arz ediyor. İnsanların hoşlarına giden tasarımların bilinmesi, cazibesi yüksek olan tasarım fikirlerinin uygulanması gerekiyor.

Ayrıca insanın psikolojik yapısının ve tepkilerinin de göz ardı edilmemesi lazım. Farklı renkler ile karşılaştıklarında bireylerde hangi dürtülerin harekete geçtiğinin bilinmesi bu duruma örnek olabilir. Renk seçimi bile insanların davranışları ve market seçimleri üzerinde büyük etkiye sahip. Bununla birlikte tasarımın temel ilkeleri olarak kabul edilen denge, ritim, hareket, uyum ve kontrast gibi etkenlerin de gözden kaçırılmaması gerekiyor.

Doğru Işıklandırma Önemli

Market dizaynında önem arz eden bir diğer nokta da ışıklandırma. Işık kullanımı, marketin albenisinin artmasında önemli bir yer tutuyor. Işıklandırmanın göz yormaması ve estetik bir yan taşıması kadar, elektrik maliyetlerini arttırmaması adına tasarruflu sistem tercih edilmesinin de üzerinde durulması gerekiyor.

Raf seçimi ve rafların yerleştirilmesi, belki de market dizaynındaki en hassas noktalardan biri. Müşteriler genellikle rahat ve ferah marketlerde daha fazla zaman geçiriyor. Market alanının kısıtlı olduğu durumlarda bile tasarım hamleleri ile ferahlık hissi sağlamak mümkün. Mağazaların daha göz alıcı görünmesi adına kimi zaman dekoratif aksesuarlar kullanılabiliyor. Ancak aksesuar kullanımında ölçülü olmak ve abartılı şeyler kullanmamak gerekiyor.

Sektörel Tasarım Önemli

Market dizaynında üzerinde durulması gereken önemli noktalardan biri de yapılacak dizaynın sektöre uygun olmasıdır. Tekstil sektöründe göze gayet güzel görünen bir tasarım fikri, marketler için aynı ölçüde estetik olmayabilir. Hatta bazı durumlarda itici bir etki de ortaya çıkarabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için, yapılacak dizaynda sektörün dinamikleri dikkate alınmalı. Ancak buradan farklı markalara ait tasarımların kopyalanması gibi bir anlam çıkarılmamalı.

Tasarımda özgünlük, bahsedilen noktaların tamamından önce geliyor. Özgün olmayan tasarımlar bir dizi hukuki problemlerin yaşanmasına yol açabilme ihtimaline sahip olmasının yanında, rekabette de olumsuz etkiler yaratabilir. Son olarak yenilikçi yaklaşımların takip edilmesinin de market dizaynı bakımından değerli olduğunu söylemek gerekiyor. Hızla gelişen dünyada, her şeyde olduğu gibi market tasarımlarında da sürekli yenilikçi yaklaşımlar ortaya çıkıyor. Yeni ve yenilikçi trendlerin takip edilmesi hem müşterilerin ilgisini çekmek hem de rakiplerden farklılaşmak adına büyük olanaklar sunuyor.

Profesyonel Dizayn Hizmetleri ile Semtin Gözdesi Olun

Yukarıda bahsedilen noktalar, market dizaynı için dikkate alınması gerekenlerin yalnızca küçük bir kısmını oluşturuyor. Market dizaynının, önceki dönemlerde olduğu gibi gelişigüzel yapılabilecek bir iş olmadığı günümüzde çoğu market işletmecisi tarafından kabul ediliyor. Bu noktada da profesyonel dizayn hizmeti almanın önemi ortaya çıkıyor. Dizayn konusunda profesyonel desteği Edita Mimarlıktan alabilirsiniz. Özellikle alanında markalaşmış ve uzman isimlerin yer aldığı Edita Mimarlık, müşteri memnuniyeti ile bağlılığını arttıracak dizayn hizmetleri sunuyor.

Market dizayn işlemi, tek seferlik bir işlem olduğu için en mükemmele ulaşmak için çaba gösterilmesi gerekir. Kötü dizaynın hedef kitle üzerinde yaratacağı olumsuz imaj ile uzmanca yapılmış bir dizaynın sağlayacağı kazanımlar kıyaslandığında, hangi tarafın seçilmesi gerektiği açıkça ortaya çıkıyor. Özellikle semtte ya da bölgede yeni açılmış marketlerin tutundurulmasında, dizaynın etkili bir faktör olduğu biliniyor. Market dizaynına yeni açılış yapan marketlerin yanı sıra konsept değişikliği yapmak ya da tasarımı yenilemek isteyen marketler de başvuruyor.

5/5 (5 Reviews)
Hemen Ara
Whatsapp