Mağaza Tasarımında Önem Verilmesi Gereken Noktalar | Edita Mimarlık | İç Mimarlık Tasarım ve Uygulama |

Mağaza Tasarımında Önem Verilmesi Gereken Noktalar

M ağazalar müşterilerin ihtiyaçlarını giderebildikleri ve çeşitli sektörlerden ürün gruplarının bulunduğu alanlardır. Fiziki olarak ziyaret edilen mağazalarda müşterileri satın almaya yönlendirecek belirli hususların ön planda olması gereklidir. Müşteri algısını doğru bir şekilde yönlendirmek ve keyifli bir satış deneyimi gerçekleştirmek için mağaza dekorasyonuna önem vermek gereklidir. Bir mağaza dekorasyonu oluşturulurken öncelikle mağazanın kimliği ön planda olmalıdır. Tasarıma başlanmadan önce bu mağazanın kimlere hitap ettiği sorusu sorulur. Bir giyim mağazası üzerinden konuyu örneklendirebiliriz. Bu mağazanın kadınlara, erkeklere, büyük bedenlere veya çocuklara mı hitap ettiği oldukça önemlidir. Bu nedenle tasarım uygulamalarında öncelikli olarak hedef kitlenin özellikleri belirlenir, ardından mağazanın kimliği için bir algı oluşumu projesi hazırlanır.

Prestijli Özel Tasarım Konseptleri

Prestijli konseptler ve özel mekanların doğru bir şekilde tasarlanması başarılı sonuçların elde edilmesini sağlar. Örneğin; bir mağaza girişinde kapı ağır ve kapalı olmamalıdır. Bu, müşterilerde içeri giremeyecekleri veya herkesin içeri alınmayacağı algısı oluşturur. Bu nedenle çok lüks olmadığı sürece mağazaların mümkünse kapıları otomatik olarak açılır veya hiç kapısı olmaz. Kapısı olmayan mağazalar, tüketicilerin nezdinde herkesin girebileceği bir algı oluşumunu sağlar. Kapısı olmayan veya kapısı açık olan bir mağaza gören müşteri, bu mağazaya rahatlıkla girip çıkabileceğini bilir ve çok daha rahat bir şekilde hareket eder. Müşterilerin psikolojilerini anlayarak onlara uygun çözümler sunmak için sadece dekorasyon bilmek yetmez. Aynı zamanda alanının uzmanı olmak ve müşteri algısını doğru bir şekilde oluşturmak gereklidir. Müşterilerin beklentilerini doğru bir şekilde anlamak, hedeflenen sonuca ulaşmaya yardımcı olur.

Lüks Mağazalarda Kapı Detayı

Lüks ürünlerin satışının yapıldığı bir mağazanın kapısının kapalı olması bu mağaza için bir avantaj oluşturabilir. Çünkü; o mağazaya herkesle aynı yere gitmek istemeyen kişiler girer. Bu durum, markanın amacına ulaşması anlamına gelir. Bu nedenle bir mağaza konsepti oluştururken satış yapılacak ürünlerin niteliğinden fiyatlarına kadar birçok noktanın bilinmesi gereklidir. Bu konuda iç mimarlar firma sahipleri ile beyin fırtınası yaparak en doğru sonucu konsept ile belirlendikten sonra malzeme panosu, satın alma listesi, mağaza tasarım kılavuzu, grafik tasarımlar, operasyonel çözümler, eskizler, üç boyutlu proje uygulamaları gibi birçok farklı detaya girilir. Bu detaylandırmalarda mağaza sahibi ile ortak bir paydada buluşulur.

Üç Boyutlu Tasarımlarla Deneyim

Üç boyutlu tasarımların yapılması, mağazanın uygulama sonrasında nasıl bir görünüme sahip olacağı hakkında bilgi verir. Üç boyutlu tasarım uygulaması sonrasında mağaza sahibi tasarım üzerinde revize yaptırarak istediği forma en yakın veya birebir bir uygulamaya sahip olabilir. Bir mağaza dekorasyonunda hedef kitlenin de hafızasında olumlu bir imaj bırakmak için bütüncül bir yaklaşım sergilemek oldukça önemlidir. Disiplinler arası kaynaklardan destek alarak doğru bir sonuca ulaşmak mümkündür. Bu noktada iç mimarlık firmasının tecrübesi oldukça önemlidir. Örneğin; giyim mağazası tasarımlarında giysileri ön plana çıkaracak renklerin kullanımı gereklidir. Arka planda çok desenli ve hareketli bir duvar kağıdının kullanılması, ön planda askıda olan elbisenin görünümünü azaltacaktır. Müşterinin kafasında bir karışıklık oluşturabilecek her türlü kalabalıklardan kalabalıktan uzaklaşılması gereklidir.

Kabin Tasarımı Satın Almayı Etkiler

Bir giyim mağazasında kabinlerin yetersiz sayıda olması veya işlevsel olmaması, tüketicilerin satın alma eğilimlerini belirler. Giysileri deneyerek satın almak isteyen tüketiciler, kabinlerde herhangi bir açıklık veya hijyenik olmayan olumsuz bir durum gördüklerinde giysileri denemekten vazgeçebilir. Bu gibi durumlar da satın alma kararından vazgeçilmesi anlamına gelebilir. Mağaza dekorasyonunda herhangi bir sorun görmeyen mağaza sahibi, alanında uzman olan mimarlık firması ile iletişime geçmeden mağazasındaki noksanlıkları göremeyebilir. Her şeyin sorunsuz olduğunu düşündüğünüz anlarda dahi resmin bütününü göremeyebilirsiniz. Bunun için dışarıdan bakan profesyonel bir göz, her zaman yardımcınız olacaktır.

Gelirlerinizi Artırmak için İşletmenize Yatırım Yapın

Müşteri kitlenizi artırmak ve dolayısıyla gelirlerinizi katlamak içi profesyonellerden destek almalısınız. Sadece giyim mağaza uygulamalarında değil, ofislerden marketlere kadar ticari olarak faaliyet gösteren tüm alanlarda tercih edebileceğiniz iç mimari hizmetleri ile beklentilerinizi en iyi şekilde karşılayacak spesifik uygulamalara sahip olursunuz. Özellikle kurumsallaşma yolunda ilerleyen markalar için oldukça avantajlı olan iç mimari hizmetlerinden hemen faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara
Whatsapp