[ Mağaza Dizayn ]

Mağaza Dizaynınız ile Markanızı Yaratın

İçerisinde çeşitli ticari ürünlerin satışının yapıldığı mağazalar, günümüzde daha çok tekstil ve konfeksiyon mağazalarını ifade ediyor. Dünya nüfusunun her geçen gün daha fazla artması, tekstil ve konfeksiyon ürünlerine olan talebin artmasına, bu durum da tekstil mağazalarının yaygınlaşmasına neden oluyor.

Rekabetin bu denli sıklaştığı bir ortamda varlığını sürdürmek isteyen tekstil mağazalarının başvurmuş oldukları pek çok yöntem bulunuyor. Mağaza dizaynı da bu yöntemler arasında yer alıyor. İnsanlar, dizaynını beğendikleri ve orada olmaktan mutluluk duydukları mağazalarda daha fazla zaman geçiriyor.

Bu durumun farkında olan tasarımcılar ile yeni nesil mağaza işletmecileri, dizayna daha fazla önem veriyor. İyi bir mağaza dizaynına sahip olmak, diğer mağazalardan farklılaşarak ön plana çıkma olanağı sunduğu gibi, marka yaratımına ve var olan markanın değerlenmesine de katkı sağlıyor.

Mağaza Dizaynının Püf Noktaları

Geçmiş dönemlerde yalnızca mağaza sahibinin göz zevkine ya da maliyet uygunluğuna göre yapılan mağaza dizaynları, günümüzde daha karmaşık bir hale geldi. Gelişigüzel mağaza dizaynlarıyla bahsedilen avantajları yakalayabilmek oldukça zor.

Bu yüzden de mağaza dizaynında bazı püf noktaların üzerinde durulması gerekiyor. Her şeyden önce mağaza dizaynında sadelik ilkesine sadık kalınması önem taşıyor. Ancak sadelikten kastedilen şeyin basit bir tasarım olmadığı, bu kavramın gözü yoracak tasarım fikirlerinden uzak durulmasını ifade ettiği bilinmeli.

Bununla birlikte hem mağaza içerisinde hem de mağaza dışında kullanılacak ışıklandırma sistemleri özenle tasarlanmalı. Işık, mağazadaki ürünlerin daha iyi görünmesini, albenilerinin artmasını ve dışarıdan geçen müşterilerin ilgilerinin çekilmesini sağlıyor. Yanlış ışık seçiminde ise tam tersi etkiler ortaya çıkıyor. Bu yüzden de seçilecek ışığın dikkat çekici olması ve gözü yormaması önem taşıyor.

Mağaza dizaynının en önemli yapı taşlarından biri de zemin. Mağaza dizaynı için genellikle parlak zemin malzemeleri tercih ediliyor. Işıklandırma sisteminin etkisiyle daha parlak bir görünüm kazanan bu zeminler, müşterilerde güven ve rahatlama hissi yaratıyor.

Lüks ve gösterişli tasarımlar, insanların kendilerini daha değerli hissetmelerine ve bulundukları mağazada daha fazla zaman geçirmelerine neden oluyor. Bu yüzden de yapılacak zemin tasarımının, insanlar üzerinde bu etkiyi yaratmasına özen gösterilmesi gerekiyor.

Rafların seçimi ve yerleştirilmesi de mağaza dizaynının önemli bir parçasını oluşturuyor. Mağazada yer alan ürünlerin daha etkileyici bir şekilde sunulabilmesi bakımından raflar büyük önem taşıyor. Doğru raf seçimi kadar, seçilen rafların doğru biçimde yerleştirilmesi de müşterilerin ilgisini kazanmada belirleyici oluyor. Rafların birbirlerine sık olacak şekilde yerleştirilmemesi, müşteri için daha fazla hareket alanının kalması ve basıklığın ortadan kaldırılması raf dizaynında öne çıkan detaylar arasında yer alıyor.

Mağaza kapıları, mağaza dizaynında önemli bir yer tutuyor. Özellikle mağazanın düzenli müşterisi olmayanların mağaza içerisine çekilmesinde, dış etkenlerden biri olan kapı ön plana çıkıyor. Mağaza dışında kullanılacak kapının iç tasarımı yansıtması gerekiyor.

Dış cephede yer alan camlar, vitrinler, vitrin ışıkları, kapı ve tabela birbirleri ile uyumlu oldukları taktirde müşterilerin ilgisini çekebiliyor. Mağaza kabinlerinin dizaynı da ayrı bir özen gerektiriyor.

Mağazanız İçin En İyi Mimarlık Hizmetleri

Mağaza dizaynı, daha önce de bahsedildiği gibi artık daha zor ve emek gerektiren bir işlem haline geldi. Görselliğin çoğu zaman kalitenin önüne geçtiği günümüz dünyasında, mağazaları ilgi çekici kılacak tasarımlar genellikle mimarlar tarafından yapılıyor.

Mağaza dizaynında mimar desteği almanın sağladığı pek çok avantaj bulunuyor. Türkiye’de ve dünyada uygulanmakta olan trendlerin kolayca takip edilebilmesi, bütçeye uygun tasarım fikirlerinin geliştirilebilmesi, tasarım ilkelerinin ve insan beğeni yargılarının merkeze alınması gibi durumları bu avantajların başında yer alıyor.

Günümüzde mağazalar için profesyonel mimarlık hizmeti alınabilecek pek çok mimarlık firması bulunuyor. Bu firmalar arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olan firmamız, deneyimli mimarları ve müşteri memnuniyetini esas alan hizmet anlayışı ile sizlere gereksinim duyduğunuz mağaza dizaynlarını sunuyor.

Her geçen gün portföyünü daha da genişleten firmamızdan alacağınız mimarlık hizmeti ile mağazanızın çehresini değiştirebilir, sizi bir adım ön plana çıkaracak ayrıcalıklı tasarımlara sahip olabilirsiniz. Ayrıca tüm bu olanaklardan uygun fiyat garantisi ile yararlanabilirsiniz. Firmamızın hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve mağazanızın dizaynında bizimle çalışmak için, web sitemizde yer alan numaralarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

5/5 (3 Reviews)
Hemen Ara
Whatsapp