[ gurme şarküteri dizaynı ]

Gurme Şarküteri Dizaynı ile Gurmelere Farkınızı Hissettirin

Gurme şarküteriler son yıllarda giderek daha yaygın hale gelen ve ürün çeşitliliklerini arttıran alışveriş alanları arasında yer alıyor. Bazen büyük marketlerin içerisinde reyon olarak yer alan gurme şarküteriler bazen de ayrı bir işletme olarak faaliyet gösterebiliyor.

Yurt içinden ve yurt dışından meşhur olan çeşitli lezzetlerin bir araya getirildiği gurme şarküteriler, genellikle üst sınıf müşterilere hitap ediyor. Gurme şarküterilerde satılan ürünler kadar, bu şarküterilerin dizaynları da büyük önem taşıyor. Zira alışveriş yapılan alanın estetikliği, müşterilerin bir gurme şarküteriyi tercih etmelerindeki temel nedenlerden biri olarak gösteriliyor.

Gurme şarküteriler de dahil olmak üzere günümüzde firmalar müşteri kitlelerini genişletmek için farklı yollara başvuruyor. Müşteriye kendini değerli ve özel hissettirmek de bu yollardan biri. Günümüzde binlerce insan, ürünlerinden maksimum performans alamasalar bile, oradan alışveriş yapmanın yarattığı farklılık hissinden dolayı bu işletmelerin müşterisi olmayı sürdürüyor. Alışveriş yapılan yerin marka değeri bu noktada önemli bir yer tutuyor ancak tasarım da bu ayrıcalığı hissettirmenin en başarılı yollarından biri.

Gurme Şarküteri Tasarımının Püf Noktaları

Gurme şarküteri dizaynı, göründüğünden daha zor bir işlem. Bunun için dikkat edilmesi gereken pek çok husus, bilinmesi gereken çok sayıda nokta mevcut.

Her şeyden önce tasarımda yenilikçi ve modern yaklaşımların benimsenmesi gerekiyor. Klasik şarküteri tasarımları ile günümüz toplumlarına hitap edebilmek neredeyse imkânsız. Gurme şarküteri dizaynında yurt içinde ve yurt dışında öne çıkan yaklaşımların yakından takip edilmesi, yapılması planlanan tasarımda başarıya ulaşabilmek için izlenebilecek yollardan biri. Bununla birlikte gurme şarküteri dizaynında en çok dikkat edilmesi gereken hususların başında ışıklandırma geliyor.

Et ürünleri başta olmak üzere gurme şarküterilerde yer alan ürünler, ışık altında daha cazip ve alıcı görünüyor. Bu yüzden de hem genel ışıklandırmanın hem de ürünlerin yer aldığı tezgahlardaki ışıklandırmanın dikkatlice yapılması gerekiyor. Gurme şarküterilerinin ışıklandırmasında beyaz başta olmak üzere açık renklerin kullanılması, koyu ve loş renklerden ise kaçınılmasını tavsiye ediyoruz.

Raf Dizimi Oldukça Önemli

Ürünlerin sergilendiği rafların dizilişi de gurme şarküteri dizaynında ayrıcalıklı bir yer tutuyor. Müşterilerin, şarküteri içerisinde bulundukları esnada tüm ürünleri açıkça görmelerinin sağlanması gerekiyor. Rafların ve reyonların karışık ya da sıkışık olması, müşteriler üzerinde baskı yaratarak kısa sürede şarküteriden çıkmasına neden oluyor. Gurme şarküterilerde kullanılacak boya ya da duvar kaplamalarının da özenle seçilmesi gerekiyor.

Bu noktada renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini bilmek ve göz yormayan, rahatlık hissi veren renklerin kullanılması önem arz ediyor. Son zamanlarda üç boyutlu duvar kağıtları ya da şarküteride satılan ürünlerin geldiği coğrafyaya ait görsellerin yer aldığı kaplamalar da gurme şarküterilerin dizaynlarında görülebiliyor.

Gurme şarküterinin market içerisinde ayrı bir reyon olarak tasarlandığı durumlarda, marketin diğer kısımları ile açık bir şekilde ayrılması gerekiyor. Şarküterinin ayrı bir iş yeri olarak faaliyet gösterdiği durumlarda ise dış görünümde önemli bir hal alıyor. Zira dış dizaynın yeterince etkileyici olmadığı bir şarküteride, iç dizaynın mükemmelliği önemini yitirebiliyor. Özellikle yeni açılan gurme şarküterilerinde dış tasarım için özen gösterilmeli. 

Gurme Şarküterilerine Mimar Eli

Geçmiş dönemlerde işletmelerin dizaynları genellikle iş yeri sahibinin estetik görüşüne ya da maliyet uygunluğuna göre yapılıyordu. Ancak var olabilmek için rekabetin giderek daha fazla belirleyici olduğu günümüzde, tasarım da profesyonel bir iş alanına dönüştü.

Özellikle gurme şarküterileri gibi, daha seçkin müşteri kitlelerine hitap eden işletmelerde, kaliteli ve uzmanlar tarafından yapılmış dizayna gereksinim duyuluyor. Tasarım hizmetleri günümüzde Edita Mimarlık ayrıcalığı ile sunuluyor.

Tasarımdan istenilen sonucu elde edebilmek ve tasarım ile ön plana çıkabilmek için mimarlık firması seçimi büyük önem taşıyor. Gurme şarküterilerinde dizaynın bir kere yapılacağının göz ardı edilmemesi ve masraftan kaçınılmaması gerekiyor. Tasarımda yanlış mimarlık firması seçmek ya da küçük maliyetlerden kaçınmak, uzun vadede müşteri kaybına veya yeniden tasarım yapılması gibi daha masraflı sonuçlar ile karşılaşılabilmesi riskini taşıyor.

Bu yüzden de ürün portföyü geniş, referansları sağlam ve kaliteli olan Edita Mimarlık ile anlaşabilir ve uzman hizmeti alabilirsiniz. Alanında uzman mimarlarımız tarafından dizayn edilen gurme şarküterileri hem sosyal medyada hem de gerçek yaşamda daha fazla ilgi görüyor.

5/5 (2 Reviews)
Hemen Ara
Whatsapp